Rozwiązania dla firm w trudnej gospodarce to temat, który spędza sen z powiek wielu Przedsiębiorcom. Wielu zastanawia się, co jeszcze można zrobić, by nie trzeba było zamykać firmy.

Po wyzwaniach z powodu pandemii covid, pojawiło się kolejne wyzwanie z powodu wojny na Ukrainie.

 

Co zrobić zanim zamkniemy firmę? 3 kroki w celu poprawienia działalności firmy.

  1. Ograniczenie kosztów.
  2. Wyjście na nowe rynki.
  3. Zwiększenie dochodów.

Mówiąc o obniżce kosztów nie mam na myśli obniżania wypłat dla pracowników, bo tonie skończy się dobrze.

Warto jednak przeanalizować marżę na produktach, usługach – może któreś z nich generują niewiele przychodu, a wiele kosztów? Może jakieś operacje da się usprawnić? Albo zmienić dostawcę? Czasem warto zapytać kluczowych Pracowników, czy widzą jakieś rozwiązania.

Niedawno widziałam ciekawe ogłoszenie. Dziewczyny, które szyją siedziska dla psów zaoferowały sprzedaż pozostałości materiałów zapakowanych w kartony. Z jednej strony  świetny pomysł zero waste, a z drugiej – sposób na obniżenie kosztów.

 

2. Wyjście na nowe rynki.

W zależności od rodzaju biznesu można poszukać możliwości pozyskania nowych rynków i to nie tylko pod kątem geograficznym, ale np poprzez rozszerzenie usługi. Przykładem było wiele punktów gastronomicznych, które podczas pandemii nie mogły podejmować gości w lokalach i utworzyły usługi cateringowe, czy rozszerzyły usługę o menu „na wynos”.

Podobnie jak szkoły językowe stworzyły kursy online.

3. Zwiększenie dochodów.

Oprócz pomysłów na zmniejszenie kosztów oraz rozszerzenie obecnej oferty warto pomyśleć o zwiększeniu dochodów poprzez uruchomienie zupełnie innego źródła dochodów. Metoda sprawdziła się w wielu firmach. Rozwinęła się mocno w czasie pandemii, a teraz przeżywa rozkwit.

Chodzi o zapraszanie Pracowników i Kontrahentów do Klubu, którego zadaniem jest profilaktyka i edukacja zdrowia. Począwszy od uświadomienia